Favorit

/Case studies/

Brand awareness kampaň zameraná na promo UEFA EURO2020

Popis klienta

Favorit (Favbet) je najväčšia sieť online a kamenných stávkových kancelárií na Ukrajine, ktorá funguje od roku 1999. Má viac ako 2 milióny klientov po celej krajine, pričom 20 % stávok prebieha v kamenných prevádzkach a po 40 % online a prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Popis projektu

V spolupráci s druhou najväčšou agentúrou na svete, DDB, a jej ukrajinkou odnožou, sme dostali zadanie vytvoriť kampaň zameranú na promo UEFA2020 v celej Ukrajine.

Zdroj: facebook.com/favbet

Prečo nás Favorit oslovil?

Pri príležitosti blížiacich sa UEFA EURO2020, teda majstrovstiev Európy vo futbale, nás, spolu s agentúrou AGAMA Communication (DDB Ukraine) oslovila značka Favorit so zadaním na kreatívu, pomocou ktorej by sme fanúšikov dostali do varu a odprezentovali im blížiacu sa veľkú udalosť. Cieľom bolo vytvoriť niekoľko konceptov kreatívnych kampaní. Tých úlohou bolo vytvoriť pevnejšie puto medzi značkou a hráčom (a medzi národným futbalovým tímom) a zvýšiť počet príležitostných hráčov.

Ako sme požiadavku vyriešili?

Keďže EURO2020 sa konajú v 12 krajinách Európy, ide o veľkú udalosť. Pracovali sme preto primárne s futbalovými insightmi a pripravili sme 3 návrhy, pričom každý pracoval s odlišnou kreatívou. 2 z návrhov nájdete rozpracované nižšie.

  • Pri kreatívach sme pracovali s videami a statickými formátmi v rámci digitálu a taktiež aj s OOH
  • Využívali sme umiestnenia aj na sociálnych sieťach a v sieti Google
  • Pracovali sme s rôznymi typmi aktivácie

1.     Kampaň #wehavethesamegoal

V prvej kreatíve sme vyzdvihli ducha európskeho spoločenstva a formou hashtagu #wehavethesamegoal sme prepojili všetkých 12 krajín, ktoré sa mali EURO2020 zúčastniť. Všetci totiž máme ten istý goal – footGOAL. Keď sme totiž fanúšikovia, nezáleží na tom, odkiaľ sme. Jediné, čo chceme, sú góly. Navrhli sme aj vtipné video, v ktorom sa jednotliví reprezentanti ukrajinského národného futbalového tímu snažia vysloviť tieto cudzie slová.

Komunikačné slogany:

We all have the same footgoal

Goals are our only goals

Pre potreby kampane sme vytvorili dve kreatívy kľúčových vizuálov. Jedna pracovala s insightom slovíčok „gól“, „pokoj“ alebo „tolerancia“ preložených do rôznych jazykov, a to podľa konkrétnych krajín, ktoré sú v EURO2020 zapojené.

Druhá kreatíva pracuje s ideou prezentácie životných cieľov reprezentantov ukrajinského futbalového tímu v jednoduchom podaní, a to ako na sociálnych sieťach, tak v outdoore. Do aktivít sme zapojili aj jednotlivých futbalových reprezentantov, ktorí si tieto životné ciele môžu prezentovať aj na ich profiloch na sociálnych sieťach: 

Vo vizuáloch sme využili jednoduchú typografiu a dôraz na hlavnú message pomocou veľkých headlineov. Dôležité informácie sú tak ihneď viditeľné, pričom farebnosť a prvky vychádzajúce z loga Favorit ihneď prepoja vizuál so značkou Favbet.

2.     Kampaň „You can’t place a bet on human life“

Na Ukrajine zvykne byť situácia veľmi premenlivá. Pretože futbal sa spája so spoločenstvom a so zjednocovaním v duchu hesla „šport spája“, vytvorili sme kampaň s prvkami CSR. Tá apeluje práve na poukázanie problémov spojených s Ukrajinou, ktoré sa dajú reprezentovať číslami.

  • Navrhli sme niekoľko variantov futbalových dresov, ktoré namiesto klasických čísel hráčov poukazovali práve na rôzne smutné štatistické čísla
  • Napríklad: 1,5 (1,5 milióna vysťahovaných ľudí), 4,3 (4,3-tisíc ľudí zabitých pri konfliktoch), 3,4 (3,4-tisíc zabitých civilistov)
  • Jednotliví futbalisti mali za úlohu sa v týchto dresoch fotiť a zdieľať tento obsah na sociálnych sieťach

Jedným z kľúčových prvkov bolo darovanie výťažku z predaných tričiek, ktoré niesli jeden z týchto motívov, rodinám, ktoré boli zasiahnuté konfliktom. 

Komunikačné slogany:

What are the current betting odds on a human life?

You can’t place a bet on human life

Cieľovými skupinami týchto kampaní mali byť primárne muži (až 90 %), s príjmom nižším ako je štandard v krajine. Práve preto musela byť idea kampane jednoduchá a priamočiara, aby dokázala zasiahnuť väčšinu v danej cieľovej skupine.  

Vizuály sú v tejto kreatíve tmavšie, ponurejšie, serióznejšie, aby dali jasne na známosť, že touto kreatívou podporujeme aj riešenie skutočného problému krajiny. Aj v tomto prípade sme stavili na dôraz na typografiu, ktorá nesie hlavnú message. V tejto kampani sme nepotrebovali explicitne ukazovať tváre známych futbalistov, stačili výpovedné čísla na dresoch.

Aký je výsledok našej práce?

Kampane, ktoré sme vytvorili, sú aktuálne posunuté z dôvodu pandémie spôsobenej vírusom COVID-19. UEFA EURO2020 sa totiž nekoná v roku 2020, ale v roku 2021. Výsledkom našej práce by v každom prípade malo byť zlepšenie povedomia o majstrovstvách a sekundárne aj zlepšenie situácie na Ukrajine hravou a súťaživou formou.

Porozprávajme sa.

+421 2 3307 0479