Barney sa rebrandol a zmenil koncept. Prečo?

História našej, vtedy ešte agentúry, sa začala písať pred takmer dva a pol rokom. Boli sme si istí tým, čo chceme dosiahnuť, neboli sme však úplne spokojní s našim brandom. Vytvorili sme Barney Agency, koncepčnú agentúru, ktorá spĺňala atribúty modernej firmy – reklamnej agentúry. Začali sme v malom, ale rýchlo sme sa začali rozširovať a práca prekvitala.

Náš prvý web vznikol jednoducho, za týždeň, a zvládol nám ho spraviť náš prvý zamestnanec, Samo (pozdravujeme). Na to, že jeho výroba trvala tak krátko, sa nám podarilo pripraviť relatívne moderný web, na ktorom sa potenciálny klient dozvedel čo-to o nás a našej práci.

Vedeli sme ale, že pri ňom nezostaneme. Najprv prešiel mesiac. Potom dva. Platenie nájmu. Ďalší nájom. Ďalší klient, ďalší feedback na zapracovanie. Tender. Dizajn. Práca. Postupom času sme akosi zabudli, že aj naša agentúra (teraz už štúdio) má svoju vlastnú značku – Barney. Vytvorili sme ju z lásky k tomu, čo robíme (vyzerá to ako klišé, vieme). A predsa sme na ňu zabudli. Nuž, pekné veci pre klientov nám boli prednejšie. Viete, ako… obuvníkov syn chodí bosý.

Barney_Logo_v1
Naše pôvodné logo, s ktorým sme začínali.

Prišli sme na to, že rebranding je nutnosťou

Počas práce si človek mnoho vecí neuvedomí, napríklad ani to, ako jeho firma môže pôsobiť zvonku. Na pracovnej ceste v kanadskom Toronte sme si, kráčajúc popri menších kancelárskych budovách v štvrti hneď oproti Entertainment District, kde sme bývali, uvedomili, že nám niečo chýba. Povedali sme si, že si chceme predstaviť, ako by asi Barney vyzeral, ak by vznikol v zahraničí. Alebo ak by si tu otvoril pobočku. V mysliach sme nemali to, ako sme vyzerali v danom momente, ale to, ako CHCEME vyzerať. A preto sme začali konať.

Jedna z loftových budov v Toronte.

Čo sme teda urobili?

Nechceli sme úplne nové logo, preto sme vzali to “staré” a hrali sa s ním, až kým nevznikol jeho update. Navrhli sme si nový, nami vyrobený, font a potiahli sme vrchnú časť písmenka “B” smerom k jeho hrubšej časti, tzv. brušku.

Barney_Vznik_Logo
Ukážka procesu zmeny loga Barney.

Tým sme chceli dať najavo to, že sme nablízku vtedy, keď nás niekto potrebuje, a, okrem toho aj to, že s ľuďmi, pre ktorých pracujeme, máme vždy dobrý a blízky vzťah. Barney bol prosto vždy kamarát na telefóne, emaile alebo osobne. A toto sme chceli viac ukázať aj v našom logu.

Dôležitou súčasťou bol aj náš vizuálny koncept, o ktorý sa postaral Matty a ďalej s ním pracovala kolegyňa, Art Director-ka Viky. Vytvorili sme dizajn, ktorý mal byť umelecký, ale na druhej strane nie príliš uletený. Chceli sme v ňom odraziť to, čo máme v našich hlavách, keď pracujeme. To, že invencia nám nechýba, ale že zostávame umelcami, ktorí vedia, čo robia. To je Barney.

Aká je symbolika nášho brandu a vizuálneho konceptu?

Z čiernej a žltej sme prešli na fialovú a oranžovú. Prečo? V prvom rade treba povedať, že farby na človeka vplývajú a vyvolávajú v ňom rôzne pocity. Napríklad fialová je farba výnimočnosti, predstavivosti, spirituality a záhadnosti. Poznáme ju ale aj ako kráľovskú farbu. Vďaka fialovej farbe sa ľudia cítia byť kreatívnejší. V prírode sa nevyskytuje zrovna často, preto na kvety alebo drahé kamene, ktoré sú fialové, pozeráme s takým očarením.

Barney_Rebranding_Brand_Branding
Naša aktuálna vizualita spája pútavé farby a výrazné elementy, ktoré reprezentujú našu prácu.

Oranžová je zase farbou sily a energie, pričom jej účelom je aj pútať pozornosť. Je to svieža, šťastná farba, ktorá vyvoláva príjemné pocity. Tak ako fialovú, ľudia ju zvyknú buď milovať alebo nenávidieť.

V našom farebnom koncepte nájdete ale aj bielu až priehľadnú zmes. Biela je farbou čistoty, ale dôležité je povedať, že ruky, ktoré sprevádzajú našu komunikáciu, symbolizujú spojenie, schopnosť ťahať za jeden povraz, pomoc našim klientom a empatiu. Preto nás budú sprevádzať komunikáciou v našich interných projektoch.

Chceme byť lídrom v brandingu, dizajne a kreatívnych konceptoch

Všetko, čo robíme, robíme tak, aby to bolo dobré. Náš dizajn, stratégie a kreatívne koncepty, máme podložené faktami a pracujeme so všetkým, čo patrí k tvorbe funkčných výstupov, vrátane cieľových skupín. Preto naša práca nielen vyzerá, ale aj funguje. Do budúcna sa preto chceme stať jedným z lídrov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Toľko k nášmu príbehu. Prostredníctvom nášho nového webu sa vám budeme snažiť prinášať články s pridanou hodnotou, či už o nás, alebo všeobecné o konkrétnej problematike.

Budeme sa tešiť, ak nám aj vy zveríte svoj projekt – postaráme sa oň ako o svoj vlastný. 🙂